Energetický management: zkušenosti z praxe

Příklady dobré praxe
Město Litoměřice
Litoměřice, s přibližně 25 000 obyvateli, zavedly energetický management před více než deseti lety. Městu se podařilo ušetřit během šesti let náklady odpovídající celoročním výdajům za energie (cca 39–40 milionů Kč ročně). Energetický management umožnil snadnou tvorbu vyhodnocovacích zpráv pro vedení města a podpořil rozhodování o dalších investicích.
Městská část Brno-Nový Lískovec
Brno-Nový Lískovec je příkladem, kde byl energetický management realizován interně, nejprve s pracovníkem na poloviční úvazek. Byla zavedena evidence odběrných míst a data byla systematicky zaznamenávána do softwaru, což umožnilo vizualizaci vztahu mezi venkovní teplotou a spotřebou energie (tzv. ET křivky). Energetický management zde zahrnoval 25 budov a stal se běžnou součástí správy městského majetku.
Konkrétní projekt: Renovace mateřské školy
Příklad z let 2014–2015 ukazuje, jak bylo možné integrovat energetické požadavky do běžného investičního projektu. Renovace mateřské školy byla cílena na dosažení nízkoenergetického standardu s cílovou spotřebou 31 kWh/m² ročně na vytápění.
V rámci energetického managementu byla realizována řada dalších opatření:
- Optimalizace odběrných míst a distribučních soustav.
- Centrální nákupy energií.
- Systematické vyhodnocování spotřeby, očištěné o klimatické vlivy.
- Instalace termostatických hlavic a čidel teploty pro přesnější řízení vytápění.
- Renovace veřejného osvětlení se zaměřením nejen na svítidla, ale i kabeláž.
- Optimalizace vytápění podle využití prostor a zónování budov.
Video je ideální pro zástupce menších i větších obcí, kteří s energetickým managementem teprve začínají, ale i pro ty, kdo už mají první kroky za sebou a hledají inspiraci, jak se posunout dál.
Chci se přihlásit
Prohledněte si další články
Získejte inspiraci pro energetické renovace budov

Energetický management: zkušenosti z praxe

Jsme příkladem dobré praxe v Evropě
